Aile Hukuku Neden Önemlidir?

aile-hukuku

Hukuk, her şeyden önce bir düzen demektir. Ancak hukukun öngörmüş olduğu bu düzen, fiilen gerçekleşen bir düzen değildir. Hukuk gerçek manasında, toplum içinde insanların gerçekten nasıl davrandıklarını değil, nasıl davranmaları gerektiğini gösterir. Ayrıca hukuk kendisine uyulmak ve uygulanmak için vardır. Adalet değeri dolayısıyla, insanlar arası ilişkileri bir düzene koymak ve toplumsal yaşamın gerçekleşmesini sağlamak amacındadır. Daha yaygın bir tanımıyla hukuk, adalete yönelmiş toplumsal yaşama düzenidir. Aile ise aralarında evlilik ve kan bağı bulunan, koca, karı, çocuklar, kardeşler vb. bireylerin oluşturduğu, toplum içindeki en küçük bütün ve aynı zamanda ise en önemli yapıdır.

Aile hukuku aileye ilişkin konularla ilgilenen bir hukuk birimidir ve Türk Hukuk Sistemi’nin önemle üzerinde durduğu konulardan biridir. Aile hukuku Türk Medeni Kanunu’na göre düzenlenmiştir.

Aile hukukunun disiplini, evlilikte her iki tarafı da korumaktadır. Aile içerisinde meydana gelen problemlerin hukuksal açıdan çözülmesi için devreye girer. Medeni Hukuk kapsamında ele alınan bu problemler, aile hukuku tarafından çözülmektedir.