Araba Kullanırken Dikkat Edilecek Hususlar

Araba Kullanırken Dikkat Etmeniz Gerekenler
Araba Kullanırken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Araba kullanmanız için öncelikle 18 yaşını tamamlamış ve bir ehliyet sahibi olmanız şart. Bunlar olduğu takdirde gerçek anlamda trafiğe çıkmanız için bir müddet çalışmanız gerektiğini düşünüyorum. Çünkü henüz acemiyken trafiğe çıkanların çoğu trafik kazası yapabiliyor. Böyle durumlarda önce can sağlığı sonra araç hasar kaydı! Eğer ehliyetiniz varsa ve bir cana zarar gelmediyse merak etmeyin her şeyin bir çaresi var… Bazı arabalar parçaları bakımından çok daha güvenlidir. Çünkü üreticileri parçaları öyle bir sağlam yapmıştır ki herhangi bir kaza durumunda ufak tefek çiziklerle kaza atlatılabilir. Ancak karşısındaki araç hurdaya bile çıkmış olabilir. İşte araçların farkı tam da burada belli olur. Güvenliğiniz açısından her zaman ehliyet kemerinizi takmalı ve başınıza gelebilecek her duruma önceden hazırlıklı olmalısınız.

Araba kullanırken gözünüz her yerde olmalıdır. Evet her yer! Tüm aynaların kontrolü, direksiyonun kontrolü, yollar, yollardaki araçlar, yayalar… Araba kullanmak büyük sorumluluk ister. Hem kendiniz hem karşınızdaki insanlardan sorumlu olursunuz. Eğer kendinizi yeterli görmüyorsanız kimseyi riske atmayın derim. Gerekli dersleri alarak araba kullanmaya dair tüm detayları artık ezbere yapabilecek seviyeye gelmeniz mümkündür.

Bir kaza durumunda dava açmaya kadar gidebilecek anlaşmazlıklar yaşamamanız için belirli şartlara ve kurallara uymanız kaçınılmazdır. Araba kullanırken aynı zamanda yollardaki tabelaları da okumayı bilmelisiniz. Belirli kurallara uymak zorunda olduğunuzu aklınızdan çıkarmamalısınız. Hız konusuna da gelecek olursak özellikle ara sokaklarda aşırı hız yapmamalı karşınıza bir insan veya hayvanın çıkabilme ihtimali göz önünde bulundurmalısınız. Onun dışında otobanda hız yaparsanız bile bu mutlaka belli bir seviyede olmalı ve sizin için en emniyetli şeritten yani sağdan ilerlemelisiniz. Eğer yolun sol tarafına geçerseniz aşırı hız yapan sürücülerin kornalarına maruz kalabilirsiniz. Çünkü en hızlı şerit en sol şerittir. Siz de yeteri kadar alıştıktan sonra tabii ki sol şeridi kullanmaya başlayabilirsiniz. Siz kural ihlali yapmadığınız müddetçe kendi yolunuzdan kendi hızınıza göre giderek olası bir trafik kazasını engellemiş olursunuz. Ancak dış tehlikelere karşı da her zaman önlem alarak arabanızın sağlam olması ve airbaglerinin çalışmasına dikkat etmelisiniz.

Arabaların camlarının temiz olması da güvenli sürüş için önemlidir. Çok kirli camda araç kullanmak büyük problemlere yol açabilir. Bu sebeple antifrizli cam suyu tercih edebilirsiniz. Araç kullanmak için illa kendi olmanız gerekmiyor. Kiralık araç firmaları sayesinde araç kullanabilirsiniz.