Bahar Temizliği Nasıl Yapılmalıdır ?

bahar-temizliği-nasıl-yapılmalıdır
bahar-temizliği-nasıl-yapılmalıdır

İstanbul, İzmir ve Ankara gibi büyük şehirlerde yaşıyorsanız temizlik olayı daha fazla gerekmektedir.  Bahar temizliği genelde herkesin yaptığı bir temizliktir. Günlük rutin yapılan evlerde temizlik vardır. Bunun yanı sıra haftalık, aylık temizliklerde yapılır. Günlük temizlik yapılırken rutin olarak her gün yeniden temizlenmesi gereken corian mutfak tezgahı, lavabo, tuvalet gibi yerlerde yapılır. Haftalık temizlik ise tüm ev süpürülür ve silinir,banyo ve tuvalet ovulur, tüm evin tozları alınır, çamaşırlar yıkanır ve ütülenir. Aylık temizlik bunlardan daha detaylı bir temizliktir. Bu işlerin tamamı yapılır. Bunlardan başka camlar silinir ve perdeler yıkanır.

Bu temizliklerin dışında ise en büyük temizlik bahar temizliğidir. Bahar girdiğinde ve sonbahar başında yapılan temizlikler büyük temizliklerdir. Tüm bunlar, evin tertemiz olmasını sağlarken, aynı zamanda yenilenmesini ve tazelenmesini, dolayısıyla nefes almasını sağlamaktadır. Her insanın yaşam tarzlarına ve alışkanlıklarına göre farklı temizlik şekilleri ve periyotları vardır. Ama bahar temizliği, her ev ve aile için ortak ihtiyaçları gösterdiği gibi, kurtulmak istediği eşyalardan da arınmayı sağlamaktadır.  Genelde ev halkı bunu duymayı pek sevmez. Çünkü kız çocukları temizlikten kaçmak ister, erkek çocukları da perdeleri asmaktan kurtulmak ister.

Günümüzde eskisi gibi her yıl düzenli olarak yapılmasa bile geleneksel bahar temizliğinin hakkını vermek için ilk önce boya badana yaptırın. Eğer boya badana yapma imkanınız yoksa duvarları silmek gibi bir seçeneğiniz de var. Daha sonra temizlik için gerekli araç gereçleri temin edip, temizliğe başlayın. Ya da duvar  silmek size zor geliyorsa duvarınıza dev boyut tablo asarak bu zahmetli işten kurtulabilirsiniz.

Büyük temizlik gerektiren halı ve koltuklarınızın temizliği yorucu olacağı için halı ve koltuk yıkaması yapan şirketlere verebilirsiniz. Böylelikle halı ve koltuklarınız daha temiz olacaktır. Koltuklarınızı elde silmek isterseniz koltuk kumaş türüne göre deterjan seçip silebilirsiniz. Ama iyi bir vakumlu süpürgeniz olması iyi olacaktır. Aksi takdirde koltuk süngerlerinizin içi de ıslandığı için içten içe zamanla çürüme başlayabilir.

Gardorap temizliği ise kıştan çıkılıp, doğanın canlanması ile birlikte bir tazelik hissi duyulan bahara girerken, en zevkli temizlik ve düzenleme, muhtemelen gardıroplarda yapılanlardır. Kışın giydiğimiz ağır ve kalın giysilerin yerini, ince ve renkli kıyafetlerin aldığını görmek bile, insanın kendisini iyi hissetmesine  neden olabilir. Gardıropta yapacağınız düzenleme sırasında, kışlık kıyafetlerin hepsini kaldırmanız, ihtiyacınız olduğunda yeniden almanızı zor olabileceğinden, birkaç takım kışlık kıyafetinizi, özelikle hırkalarınızı, kolay ulaşılabilir bir yere koymanız iyi olabilir. Kışlık kıyafetler genelde çok yer tuttuğundan, yıkayıp kuruduktan sonra, vakumlu poşetlere koyup, yerden kazanabilirsiniz.

Mutfakta yapılacak olan bahar temizliğine, çekmece ve dolaplarda birikmiş olan gereksiz ve kullanılmadığı halde bekletilen plastik kaplar, kavanozlar, poşetler gibi eşyaları ayıklayıp, atmakla başlayabilirsiniz. Bu şekilde, hem dolaplarda ve çekmecelerde yer açılmış olacak, hem de temizlik yapacağınız zaman kolaylık olacaktır. Tüm mutfak dolaplarını boşaltıp, menteşeler dahil iyice silmeniz, bahar temizliğinin etkisini arttıracaktır. Dolaplarda bekleyen ve uzun süredir kullanmadığınız kaplarınızı da, bulaşık makinesine atıp yıkadıktan sonra geri koyarsanız, henüz temizlenmiş dolaplarınız, daha uzun süre temiz kalacaktır.

Banyo ve tuvalet temizliğinde fayans ve duşakabini çamaşır suyu ile iyice ovalayıp, silin. Derzleri ve lavoboyu  çamaşır suyu ile sildikten sonra sirkeli su ile temizleyin ve ardından durulayın. Fayans aralarında kirler varsa oraları da iyice sıvı krem temizlik deterjanını dökün ve biraz beklettikten sonra temizleyin ve durulayın.

Bahar temizliği yorucu bir temizlik olmasına rağmen bittiğinde yeni bir eve taşınmış gibi pırıl pırıl olur. Eğer bu kadar temizlik yapacaksam, evimi değiştireyim diye düşünüyosanız, o zaman iyi bir nakliyat firması bulup yeni evinizde böyle bir temizlik yaparsınız.