Dostoyevski

Dostoyevski
Dostoyevski

11 Kasım 1821 Moskova, Rus İmparatorluğu doğumlu Rus yazar Çocukluğunu sarhoş bir baba ve hasta bir anne arasında geçiren yazar annesinin ölümünden sonra Petersburg’taki Mühendis Okulu’na girdi. Babasının ölüm haberini burada aldı. Ve Okulu başarıyla bitirdikten sonra İstihkâm Müdürlüğü’ne girdi. Bir yıl sonra buradan da istifa ederek buradan ayrıldı.Ve Ordudan ayrıldıktan sonra edebiyata yönelen Dostoyevski’nin ilk kitabı olan İnsancıklar, 1846 yılında yayınlandı. Bu eserinin ardından yazdığı kitaplarla beklediği başarıya ulaşamayan Dostoyevski’nin umudu kırıldı ve politikayla ilgilenmeye başladı.

1849 yılında devlet aleyhindeki bir komploya karıştığı iddiası ile tutuklandı.ve On ay hapiste kalan yazar kurşuna dizilmek üzereyken diğer sekiz tutuklu arkadaşı ile affedildi. Cezası 4.yıl kürek 4. yıl da adî hapse dönüştürüldü. Cezasını çekmesi için Sibirya’da bulunan Omsk Cezaevi’ne gönderildi. Burada geçirdiği dört yılın ardından er rütbesi ile hizmete verildi. Subaylığa kadar yükselen yazar 1857 yılında Mariya Dmitriyevna İsayeva ile evlendi. Beş yıl boyunca bu alanda görev yapan Dostoyevski, 1859 yılında özgür bırakıldı ve Petersburg’a yerleşti.

Petersburg’a döndükten sonra;
1861 yılında Ezilenler
1862 Ölüler Evinden Anılar
1864 Yeraltından Notlar adlı eserlerini yazdı.
1862 den sonra Kardeşiyle birlikte iki dergi çıkardı. Ve 1862’yılında arzuladığı Avrupa seyahatini gerçekleştirdi. Fakat Sara nöbetleri ve kumar bağımlılığı yüzünden maddi açıdan darlığa düştü.

Eşinin ölümünden sonra sekreteriyle evlendi ve Yeniden borçlanmaya başladı ve kumarhanelerde gezmeye başladı. Kızının ölümünün ardından büyük bir sarsıntı geçiren yazar 1875 Delikanlı 1876 Bir Yazarın Günlüğü ve 1879 Karamazov Kardeşler adlı eserlerinde yazarlık hayatı boyunca konu edindiği temaları yeniden ele aldı. Karamazov Kardeşler adlı yapıtını üç yılda bitiren Dostoyevski, bir akciğer kanamasıyla yatağa düştü ve 28 Ocak 1881 tarihinde öldü. Dostoyevski için 31 Ocak 1881 tarihinde yapılan cenaze töreninde yaklaşık 30 bin kişi tabutunun arkasından yürüdü. Ve Dünya edebiyatını en çok etkileyen ve en çok okunan yazarlardan biri olan Dostoyevski’nin eserleri birçok 20. yüzyıl düşünürlerin fikirlerini derinden etkileyen ve bu düşünürler tarafından araç haline geldi.