Epoksi Boya Nedir?

epoksi-boya-nedir-nerelerde-kullanılır
epoksi-boya-nedir-nerelerde-kullanılır

Epoksi boya zemin kaplama da önemli bir yere sahiptir.  Kullanım alanlarına göre farklı özellikler taşımaktadır. Genel anlamı ile çeşitli kimyasal özellikleri bulunan bir üründür. Hijyen açısından rahatlık olduğundan yeterli bir bağlayıcılığı vardır.Kullanıldığı alanlarda kaymazlık belirtisi son derece belirgindir. Genellikle epoksi boyalar solventli ya da solventsiz olarak karşımıza çıkmaktadır.

Epoksi boyanın en büyük özelliği estetik bir duruş sergilemesidir. Kolay temizlenme ve bu ürünün agrega ilavesi ile kaymama durumunun yaratılması ise birçok alanda yararlılık sağlamaktadır. Dekoratif  bir şekilde geniş bir renk noktası yaratmaktadır. Kimyasal olan maddelere karşı önemli bir koruma sağlar. Aşınmaya ve sürtünmeye karşı  dayanıklı zemin yaratır. Tüm kimyasal olan maddelere ve yağlara karşı geçirmezlik özelliğine sahiptir.

Türü içeriği ve bileşenleri ile epoksi boya farklı alanlarda değerlendirilmektedir. Sıvı üretim alanlarında kullanılması pek çok kurtarıcı etki sağlayacaktır. Yani akan bir sıvınıın zeminden rahatlıkla temizlenmesidir. Bu ürünler  yağ ve kimyasallara karşı belirleyici bir direnç oluşturmaktadır.

Epoksi boya, kalitesi ve renkleri ile karşımıza farklı seçenekler sunmaktadır. Hemen hemen her rengi bulabileceğiniz bir üründür. Ürünün yan etkisinin olmaması ve sağlık açısından tehlike yaratmaması çok fazla tercih sebebini yaratmıştır. Epoksi boya bir çok yerde kullanılmaktadır. Özellikle son zamanlarda elektronik ürünlerde ve mobilya sektöründe de kullanılmaya başlanmıştır. Ürünün rahatlıkla temizlenebilir özelliği ve antibakteriyel bir ürün olması tercih nedenini çoğaltmaktadır.