Eşler Neden Aldatır?

Eşler Neden Aldatır
Eşler Neden Aldatır

Duygusal anlamda ilişkisi olan ya da evli çiftlerden bayan veya erkek başka bir kişiyle yakın olarak ilişki yaşamasına “aldatma” Denir.
Bunun Sonucunda Boşanmalar gerçekleşir.
Aldatmanın sebepleri Kadınlar ve erkekler için birtakım farklılıklar göstermektedirler. Örneğin; Var olan ilişkilerinde doyumsuz olan kadınlar aldatma eğilimindedir… Çünkü; Kadınlar yasak ilişkinin duygusal yönleri üzerinde durmakta erkekler ise farklı yönleriyle ilgilenirler.
Yada Bazı kadınlar yaşadığı beraberliğinde ve hayatında kendini oldukça mutsuz hissediyordur da olabilir. Bunun Sonucu olarak da elini veya sevgilisini aldatarak kendini mutlu hissetmeye çalışabilir.

Genelde; Erkekler eşlerini hamilelik, doğum sonrası depresyon durumlarında ve bebek doğduktan sonra beklediği ilgiyi göremediğinden dolayı eşini aldatmaya meyillidir..
Bireyler aldatmayı; duygusal yakınlık gereksinimi olan aşık olma, cinsel yönden çeşitlilik ihtiyacı, olarak görür. Yada birlikte olduğu partnerden intikam alma isteği gibi durumlardan dolayı kendini haklı görmektedir.
Aldatan erkeklerin aldatılan kadınların bazıları partnerine karşı öfkeli davranmakla birlikte onun her hatasını görmeye başlar ve hatalarını yüzüne vurup onu kırmaya çaba sarf etmekte olup Karşısındaki kişi hata yaptıkça diğer birey kendini daha iyi hissetmeye başlayıp tatmin olur. Genel olarak aldatma durumları sonrasında bayanlarda vicdani rahatsızlıklar oluşmaya başlar. Nedeni ise; Yaşayan bilir Mantığındır.
Bu durum erkelerde ise; kendini mahcup ve suçlu psikolojisi yaratır..

Aldatılan eşler partnerinin söylediklerine ve davranışlarına şüphe ve üzüntüyle yaklaşmakla birlikte eleştirmeye de başlanır. Aldatan eş ise kendinde bir savunma mekanizması oluşturup sürekli savunmada hisseder ve içine kapanabilir…
Aldatma olaylarından sonra çiftlerin şimdiye kadar inandıkları şey değişmiştir.
Örneğin evinde mobilyalarında kullandığı renk hayata bakış açısı gibi…
Aldatmanın en zor yanlarından biri de oluşan etkiler veya partnerin aldatmasıyla başa çıkma durumudur…

Aldatmalarda Bireyin aldatıldığını öğrenme şekli, bireyin vereceği tepkiler de bu yönde etkilemektedir. Kişi aldattığını eşine ve sevgilisine gönüllü olarak söylediğinde ilişki en az etkilenmektedir Fakat bu her zaman aynı etkiyi bırakmamaktadır.
Bireyler eşlerini ve sevgililerinin aldattığı konusunda şüphelenmesi sonucu öğrenerek partneriyle yüzleştiğinde ilişki biraz daha fazla etkilenmektedir.Çünkü; Kişi partnerinin aldatmasını eylem sırasında yakaladığında veya olayı başka birilerinden öğrendiğinde ise ilişki en büyük zararı o zaman görmektedir. Bu durum genellikle evli çiftlerde  boşanma avukatı aramakla sonuçlanır. Tabi eğer kadın kendi ayakları üzerinde durma cesareti gösterebiliyorsa.

Ankara da Hukuk okuduğum yıllarda Psikolog bir arkadaşım Eşlerin aldatmasını Hipnoterapi – psikoterapi ile bireyin aldatma olayı sonrasında ayrılma veya ilişkiye devam etmesi konusunda sağlıklı bir karar verebilmesi sağlayan bir tez hazırlamıştı Ve bu tez de Aldatma veya aldatılma olayı sonrasında ilişkiye yönelik sağlıklı bir karar verilebilmesi için, bu konunun açık bir şekilde konuşulması gerektiğini savunmuş ve Kişilerin üzülse de bu konu üzerinden farklı farklı olaylara bağlayarak sorunların ortaya çıkarılması ilişkinin gidişatı açısından önemini vurgulamıştır… Aldatma konusunun yok sayılabilmesi için bireyde ve ilişkide bu olayın oluşturduğu sıkıntıları gidermemektedir. Çünkü; İlerleyen dönemlerde yine aynı durumların yaşanmasına da sebep olabilirdi.

Günümüzde Aldatılma olaylarını en çok arttıran bir diğer faktörde gelişen teknolojiyle birlikte ortaya çıkan teknolojik araç gereçlerdir.