İnşaatta Kullanılan Malzemeler

İnşaatta Kullanılan Yapı Malzemeleri Nelerdir
İnşaatta Kullanılan Yapı Malzemeleri Nelerdir

İnşaat sürecinin en önemli aşamalarından birisi yapı malzemelerinin seçilmesidir. İnşaatta kullanılan malzemeler genellikle proje mimarı tarafından yapı tasarımı yapılırken türleri belirlenmektedir.

Malzemelerin doğru seçilmesi için mimarın ve mühendisin ayrıntılı bir şekilde araştırma yapması gerekir. Çoğunlukla bir yapı yapılırken ahşap, alüminyum, alçı, çimento, nervürlü inşaat demiri, beton, gaz kireç, hazır beton, çelik, seramik, kiremit ve tuğla kullanılmaktadır. Bunlar yapının oluşmasını sağlayan en önemli malzemelerdendir. Yapılan her yapıda çimento, demir, çelik ve alçı gibi malzemeler bulunmaktadır. Gaz beton ve hazır beton gibi malzemeler yapının durumuna göre değişiklik gösterebilir.

Tuğla türlerinin çeşitleri; yığma, baca tuğlası, asmelon tuğla ve kare baca tuğlasıdır. Demir ve çelikler yarı çaplarına göre adlandırılmaktadır. İnşaatın kabasının tamamlanmasının ardından ince inşaat işleri başlar ve bu işlerin bitmesinden sonra daireler oturulmaya hazır hale gelir. İnce inşaat işlerinden sonra yapının hem ısıya hem de soğuğa dayanıklı olması için dış cephe mantolama uygulaması yapılması gerekir.