Jim Crace Hayatı

Jim-Crace-Hayatı
Jim-Crace-Hayatı

Jim Crace 1946 yılında İngiltere, Hertfordshire’da doğdu. Londra Üniversitesi İngiliz Edebiyatı bölümünün derslerinin eğitimini dışarıdan takip ederek aldı. Uluslararası bir yardım örgütünde Sudan’da çalıştı. 1974’ten beri yazılar yazan Crace’in ilk öyküsü ‘Annie, California Plates’, Ian Hamilton’ın yayına hazırlamış olduğu edebiyat dergisi New Review’da yayımlandı.

Crace düşsel dünyalar ve atmosferler yaratma konusunda yetenekli olması ile özgün ve yenlikçi bir yazar olarak dikkatleri çekmeyi başardı.

Kitaplar

1- Continent (1986) Whitbread İlk Roman Ödülü’nün yanı sıra Guardian Kurmaca Ödülü ile David Higham Kurmaca Ödülü’ne de değer görüldü.

2-Signals of Distress (1994) 1830’larda Cornwall kıyılarındaki bir gemi enkazı etrafında dönen olayların anlatıldığı Winifred Holtby anısına verilen bir ödülü kazandı.

3- Arcadia (1992) ise gelecekte, Britanya’nın düşsel bir kentinde geçiyordu.

4-Gift of Stones (1988; Taşların Dili, çev.İlknur Özdemir, Can Yayınları, 1995) adlı romanında Bronz Çağı teknolojisinin tehdidi altındaki bir Taş Devri toplumu anlatılıyordu.

5- Quarantine’de (1997;) Crace İsa’nın Kutsal Kitap’ta geçen ıssız topraklarda geçirdiği kırk günün hikâyesini anlatıyor.

6-2001’de yayımlanan Devil’s Larder, “yemek, iştah ve arzu nesnelerimiz”le ilgili kısa hikayelerden oluşmaktadır.

7-Crace’in yeni romanı Six (2003) ise, Aktör olan Felix Dern dışarıdan mükemmel hayata sahip gibi gözükse de aslında durum farklıdır. Hayatına giren her kadından bir çocuk sahibi olan Dern’in cinsel hayatı işleniyor.

2015 Uluslararası IMPAC Dublin Edebiyat Ödülü’nü Harvest romanıyla aldı.