Kapadokya

Kapadokya Hangi Bölgededir
Kapadokya Hangi Bölgededir

Kapadokya; doğa ve tarihin dünyada en güzel bütünleşmiş yeridir. Coğrafik olaylar Peribazaları’nı oluşturmuş, tarihi süreçte ise insanlar peribacaları içerisine ev ve kilise oymuş, bunları da freskler ile süsleyerek binlerce yıllık bu yaşlı medeniyetlerin izini günümüze kadar taşımışlardır.

Bugünkü Kapadokya; Aksaray, Nevşehir, Niğde, Kırşehir ve Kayseri illerinin kaplamış olduğu alandır. Daha dar bir alan olan Kapadokya; Ürgüp, Göreme, Derinkuyu, Ihlara, Kaymaklı, Avanos ve çevresinden ibarettir.

Kemerli olarak yapılmış kapıların üst kısmı stilize sarmaşık veya rozet motifleriyle süslenmiştir.Yöredeki güvercinlikler 19. yüzyılın sonları, 18. yüzyılda yapılmış küçük yapılardır. İslam resim sanatını göstermek açısından önemli olan güvercinliklerin bir kısmı manastır veya kilise olarak inşa edilmişlerdir. Güvercinliklerin yüzeyi yöresel sanatçılar tarafından zengin bir bezemeler, kitabeler ile süslenmişlerdir.

Kayalara oyulmuş geleneksel Kapadokya evleri ve güvercinlikler Kapadokya yöresinin özgünlüğünü ifade etmektedir. Kapadokya Evleri; 19. yüzyılda yamaçlara inşaa edilmiştir.

Kapadokya Bölgesi’nin tek mimari malzemesi olan taş; yörenin volkanik yapısından dolyaı ocaktan çıkmasının ardından yumuşak olmasıyla oldukça rahat işlenebilmekte ve havayla temas ettikten sonra sertleşerek dayanıklı bir yapı malzemesi haline gelmektedir. Kullanılan malzemenin bol olması ve kolay işlenmesi sebebiyle yöreye özgü taş işçiliği gelişerek imari bir gelenek halini almaktadır. Müthiş doğaya ve manzaraya sahip olan Kapadokya’yı; Cappadocia Tours aracılığıyla doyasıya gezebilirsiniz.