Parke Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

parke-seçerken-nelere-dikkat-edilmelidir
parke-seçerken-nelere-dikkat-edilmelidir

Günümüzde yer zemin ürünü olarak en çok tercih edilen ürünler arasında parke vardır. Bunun nedenleri kolay temizlenir olması, dayanıklı olması, model ve renk çeşitlerinin fazla olması sayılabilir. Parke çeşitlerinden en fazla tercih edilen  biri  laminat parke.

Laminat parkeler dayanıklılık derecesine ve uluslararası standartlara göre sınıflandırılmıştır. 21.ya da 23. sınıf  konut ve yatak odaları için yeterli iken (AC1, AC2) , 31. 32. hatta 34. sınıf laminatlar  işyerleri ve ofisler için (AC3,AC4 ve AC5) tavsiye edilmektedir.  Seçim ölçütleri yapılırken, yalnızca  dayanıklılık direnci alınmamalıdır.  Parkenin kilit kalitesi,  taşıyıcı tabakasının özellikleri ve üretici firmaların performansı gibi özellikler de değerlendirilmeli.

Peki parke seçerken nelere dikkat edilmelidir?

Parke çeşitlerinin çok fazla olması kararsızlıklara neden olabilir. Bunu önlemek için bazı püf noktaları size önerebiliriz.

1-Model ve renk seçiminde ilk kriteriniz dayanıklılık olmalıdır.  Bazı modeller hem renk hem de doku anlamında çekici gelebilir fakat çabuk çizilecek yapıya sahipse ya da çabuk kirleniyorsa bu sizin için iyi bir tercih olmayacaktır.

2-Parkenin rengini seçerken mutlaka mobilyalarınızı düşünerek karar verin.  Seçtiğiniz parke rengi mobilyalarınıza ve aksesuarlarınıza zıt renk oluşturursa, hem mobilyalarınızın daha şık görünmesini hem de mekanın daha zengin görünmesini sağlar. Tek mobilyalar  için değil duvar rengi veya duvar kaplamalarınızı önceden belirlerseniz parke seçiminde daha kolaylık yaşarsınız.

3-Parkenin görünümünü daha şık hale getirmek istiyorsanız, zevkinize göre seçtiğiniz parke ile yakın tonlarda veya zıt renklerde yüksekliği fazla süpürgelikler seçebilirsiniz.  Bu şekilde mekanınıza farklı bir hava katarsınız.

4- Parke seçerken kullanım alanlarına göre seçim yapılır. Çünkü ticari ve konut olarak iki sınıf parke üretilmektedir.  Bu iki ana sınıfın dışında parkelerin dayanıklılığına odaklanan aşınma sınıfları da vardır. Parkenin aşınma sınıfı parke döşemesi yapılacak zeminin durumuna ve zeminin üzerindeki yürüyüş trafiğine göre belirlenir. Hareket hacmi yüksek ise bunun  için üst sınıflar,  hareket hacmi daha az olan zeminlerde ise alt sınıflar kullanılmaktadır. Konut için 21, 22, 23, sınıfları, ticari alanlar için 31, 32, 33 sınıfları uygundur.

5- Parkelerin dayanıklılığı açısından parke kalınlığı da, büyük önem taşır. Isı yalıtım ihtiyaçları, zeminin durumu ve hareket yoğunluğuna göre parke kalınlığı seçilmelidir. Genellikle 8 mm kalınlığındakiler konut kullanımlarında kullanılsa da  10 mm kalınlığında  ısı yalıtım performansı arttırılmış, modelleri tercih etmenizi tavsiye ederiz.

6-Parke rengi ihtiyaçlarınız ve kullanım alanlarına göre değişmektedir. Ev ve iş yerlerinde kullanılan gri renkte parkeler modern bir hava yaratırken, yaşam alanlarınıza daha sıcak ve doğal bir hava  katmak isterseniz meşe tonlarında parke kullanabilirsiniz. Yaşam alanlarınızın daha aydınlık olmasını istiyorsanız açık renk parke kullanabilirsiniz.  Koyu renk parkeler için açık renk inegöl mobilya tercih ederseniz mekanda daha aydınlık bir atmosfer yaratabilirsiniz.

7-Önemli kriterlerden bir diğeri de kullanıma yönelik, parke plakalarının kesişim yerlerinin üzerindeki derz adı verilen çizgilerdir.  Derzli ve dersiz parke olarak parkeler ikiye ayrılır.  Hoş bir görünüme sahip olan bu parkeler, kolaylıkla temizlenmektedir

8-Her parkenin kullanım süresini ve dayanıklılığını etkileyen diğer faktör özel olarak tasarlanabilen kilit sistemleridir.  Parke satın alırken kilit sistemli olmasına ve bu sistemin dayanıklı olduğundan emin olun.

9- Parke seçerken seçtiğiniz modelin kalite ve güvencesinden emin olmak için, sertifikalarına göz atmalısınız.

10- Garanti süresi de parke seçerken önemli bir kriterdir. 10 yıl 8 mm parkeler de , 15 yıl 10 mm parkelerde garanti süresi verilmektedir.

11- Parke seçimi yaparken, parkenin özellikleri ve hangi zeminde kullanışlı olduğu hakkında firmadan bilgi alınız. Böylelikle en doğru ve kaliteli malzemeyi seçersiniz, uzun yılar evinizde ya da işyerinizde gönül rahatlığı ile yaşarsınız.

12-Parkenin modeline karar verdikten sonra İstanbul’da pek çok yapı marketinden istediğiniz parkeyi alabileceğiniz gibi internetten de bir çok e-ticaret sitesinden daha uygun fiyatlarla aynı ürünü alabilirsiniz.

Üsküdar laminat parke firmaları arasında önemli bir yer tutan Yener Parke ile sizde evlerinize parke döşemesini yapabilirsiniz.