Paslanmaz Çelik Su Isıtıcısını Nasıl Temizlemeliyiz?

Paslanmaz Çelik Su Isıtıcısını Nasıl Temizlemeliyiz

Hızlı bir şekilde su ısıtmak, çay ve kahve yapabilmek için elektrikli su ısıtıcıları çok sık kullanılan küçük ev aletleri eşyalarından biridir. . Mutfakta çok kullanılan araç olan su ısıtıcıları; çoğu zaman temizleme unutulur yada sadece dışını temizlenir. Peki elektrikli paslanmaz çelik bir su ısıtıcısı nasıl temizlenir?

Sık ve düzenli kullanımda su ısıtıcılarının içinde kireç tabakası oluşur. Kireç tabakası su ısıtmak için gereken süreyi uzatır ve ömrünü kısaltır.

Beyaz sirke ile su ısıtıcısı temizleme
Su ısıtıcısının maksimum su kapasitesi işaretinin yarısına kadar su doldurulur. Eşit miktarda beyaz sirke dökülür. Su ısıtıcısı beyaz sirke ve su ile doldurulduktan sonra bir saat bekletilir. Daha sonra bu karışım su ısıtıcısının içindeyken kaynatılır. Kaynamadan sonra 20-30 dakika daha bekletilir. Bu şekilde kireç gevşeyecektir. Bir diş fırçası kullanarak kireçli bölgeler hafifçe fırçalanır. Ardından su ısıtıcısı boşaltılır ve temiz su ile durulanır. Sonrasında tekrar temiz su ile kaynatılır.

Limon parçaları ile su ısıtıcı içerisindeki kokuyu giderme
Beyaz sirke, kireç temizlemede mükemmeldir ve su ısıtıcısı içerisinde keskin asidik koku bırakması mümkündür. Bu kokudan kurtulabilmek için su ısıtıcısını temiz su ile doldurduktan sonra limonu parçalara ayrılmış şekilde eklenir. Su ve limon parçaları ısıtılır ve soğumaya bırakılır. Su tamamen soğuduktan sonra su ısıtıcısı boşaltılır ve temiz su ile bir kaç kez yıkanır. Su ısıtıcısı kurumaya bırakılır.