Popüler Shovlar

Evim Şahane Programı 2012 yılında mimar Selim Yuhay tarafından sunulan efsanevi bir programdı. Kanal d de yayımlanan program Mimari içeriklerden oluşan insanları sıcacık gülümseten sevindiren fakirlere umut olan izleyiciye bambaşka hayatlar sunan program gündüz kuşağının reyting rekorları kıran programları arasına kısa sürede girmeyi başarmıştır.

Evinizin Fotoğraflarını çekip Kanal d nin internet sayfasından başvuru yapabiliyordunuz daha sonra ekspertiz ekipleri devasa  bir araç ile kapınıza kadar gelip tüm düzenlemeleri yapacak olan ekip ile işe koyuluyordu, malesef yayından kaldırılan program sevenlerini oldukça üzdü. Evinize uygun mimari çizimi yapan Ünlü Mimar Selim Yuhay size en uygun tasarımları seçiyordu.

Evde yaşayan insanların zevklerini sevdiği renkleri ve ince detayları asla atlamayan Yuhay gönüllerde taht kurmayı işte bu şekilde başardı. Odanın yapısına göre bütçenin başından belirlendiği programda belirlenen ücret evin mobilyaları için alışveriş yapacak olan ev sahibi kimse ona takdim ediliyor ve alacaklarının listesi veriliyordu.

Bunun öncesi ev sahibin evinde sıkıldığı eşyalar birbir yerinden çıkarılıyor ya geri dönüşüme gönderiliyor yada başka bir ihtiyaç sahibine ulaştırıyordu. Programı izlediğim kadarı ile sıkılınan eşyalar genellikle Halı veya perdeler oluyordu.  Ekseriyetle yapılan Mobilya oturma grubu dizaynı olarak değişebiliyordu mobilyalar inegöl mobilya firmaları veya kendi imalathaneleri tarafınca temin ediliyordu. Mutfak Dolaplarından veya biçiminden sıkılan izleyicilerde mutfakları için başvuru yapabiliyor ve teslim aldıklarında gözlerine inanamıyorlardı. Seçimlerini büyük bir ustalık ile yapan Ünlü mimar Mutfak tezgahlarında tercihini son dönemin modası star galaxy  granit veya çimstone modellerden tercih ediyordu zemin ve duvarın uyumunu asla atlamayan Yuhay mutfaklarda suya dayanıklı parkeler tercih ediyor kullanıcıya rahat bir nefes aldırıyordu.

Bütçesini alıp Evden ayrılan Ev sahibi Programın sponsoru olan mobilya modern avizeden tutunda çelik kapı ev  aksesuar satışı yapan firmaları tek tek dolaşıp hazırlıklarını tamamlıyordu. Seçim yapamadığı sırada programın vazgeçilmezi dış sesten yardım alan ev sahibi onun verdiği cevapların Selim beyin olduğuna neredeyse emindi.  Dış sesin de yaptığı tercihler dişe dokunur ince çizgiler yaratmaya yetiyordu. Kimi zaman bütçenin yeterli gelmediği noktalarda ailenin durumuna göre ek ücret verip yada sürpriz olarak o eşya temin ediliyor yine yarım hiç bir iş kalmıyordu. Programa bazen maddi durumu olmayım çocuklarına genç odası dekorasyonu yapmak isteyen ebeveynlerde başvuru yapıyordu. Bir keresinde lastik tamircisi bir baba 4 çocucuğu için başvuru yapıp kabul edilmişti.

Programın en merak edileni şüphesiz ki Dış sesin kimliği ve yüzüydü biraz ondan bahsedelim; Sungun Babacan, 1958 yılında Ankara ilinde dünyaya geldi. Hacettepe Üniversitesi İşletme Fakültesi’nden mezun oldu. İlk olarak TRT ekranlarında seslendirme yaparak meslek hayatına başlayan Babacan, 1980 yılının ortalarında başlayan Cumartesi’den Cumartesi’ye adlı programın sunuculuğunu yaptı. Başta Tom Curuise olmak üzere bir çok sanatçının seslendirmesini yaptı.  Programa gizemlilik katmak için ismi gizli tutulan bu isim, aslında 47 yıllık bir dublaj sanatçısıydı. Yabancı film ve dizilerde sesini sıklıkla duyduğumuz bu isim, Sungun Babacan’dır.

Sungun Babacan Selim Yuhay ile birlikte Kanal D ekranlarında yayınlanan Evim Şahane ve Tv 8 ekranlarında yayınlanan Güle Güle Oturun adlı programlarda dış seslendirme yaptı. Sungun Babacan 1982 yılında Meral Evgin ile dünya evine girdi. Sonrasında boşanan Babacan 2008 yılında Damla Özduru ile hayatını birleştirdi. Sungun Babacan Başkent’de İletişim Bilimleri Akademisinde Dublaj konusunda eğitimler vermektedir. Sungun Babacan 1970 yılından günümüze kadar bir çok dizi özellikle sinema dublajı ve program dış sesi olarak çalışmıştır. Sungun Babacan çocukken babasının arabasını kaçırdığından bahseder oldukça komik bir mizaca sahip olan Sungun son derece zeki ve detaycı da bir kişiliğe sahiptir. ip uçları asla vermez ufak tefek itişmeleri ile ünlüdür sevimli çıkışları ise seslendirme yaptığı programlara ayrı bir hava katmaktadır. Bir çok programda artık moda olan dış ses işini hakkıyla yapan işinin ehli kişilerinden belkide bir tanesidir.

Yardım severliği iş bitiriciliği ve çözümcü tavırları ile programa katılan insanlara her zaman ışık tutmuştur. Böyle bir programında tutulmasının en büyük etkenlerinden biri bu tarz gizemlilik katılması değil mi zaten.

Programın bel kemiği Selim Yuhay hakkında da kısa bir bilgi hiç fena olmaz İstanbul doğumlu SelimYuhay, 23 Mayıs 1972 doğumludur. Yıldız Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Mimarlık Bölümünden 1994 yılında mezun olmuştur, mezun olduktan sonra dört ortakla beraber açmış oldukları mimarlık firmasından 2 sene sonra kendi firmasını kurmayı başarmış ve hedefine ulaşmıştır. Kendi alanında farklı mimari proje çözüm yaklaşımları ve kendine özgü tasarım çizgi ve yarattığı planlamalar ile kısa dönemde dekorasyon alanında ismini duyuran Selim Yuhay, Kanal D ekranlarında yayımlanan Evim Şahane programının sunucusu olarak ün kazandı. Kanal D, 2012 yılında yayın hayatına başlayan ve uzun süre gündüz kuşağında ilgiyle izlenen Evim Şahane programını 19 Ağustos 2015 tarihinde bitti. Selim Yuhay pek çok sosyal sorumluluk projelerine imza attı. Hobi olarak başlayan resim yapma isteğini de, profesyonelliğe taşıyarak kişisel sergiler açtı. Balerin Evlin Avidor ile evliliğini 2015 yılında noktalayan ünlü mimarın bu evlilikten 3 çocuğu var. Selim Yuhay, 2016 yılında TV8’de yayınlanan Güle Güle Oturun programıyla ekranlara geri döndü.

Evliliğini  sansasyonlar ile bitiren ünlü mimar magazin dünyasına bomba gibi oturdu ancak konu ile ilgili açıklamada bulunmayan Yuhay eşinin ona yaptıklarını tamamen göz ardı ederek kendi şahsi kimliğine zarar gelmesini engelledi. Boşanmalarından bir kaç ay sonra tüm televizyon programları ünlü mimarın eski hayat arkadaşının büyük bir marketten yaptığı hırsızlığı gözler önüne serdi haftalarca konuşulan bu olay hakkında da sessizliğini koruyan ünlü mimar halkın gözünde saygınlık kazandı.

İnsan her zaman her alanda mutlu olamıyor elbette Ünlü Mimar Selim Yuhay da işinde başarılı ve kariyer sahibi olanlardan aşk hayatında malesef kazanamamıştır. Yaptığı işler ile gündeme gelmek isteyen Yuhay istediği kariyeri elde etmiş ince çizgilerin altına imzasını atmayı başarmıştır.

Mesleki seçimlere yaşamımız boyunca çok dikkat etmemiz gerektiğinin büyük bir örneğidir aslın Selim Yuhay Nasıl adalet tutkunu bir insan Avukat İnsan hayatı her şeyden önce gelir diye ilke edinen biri Doktor olabiliyorsa Her İnsan kendi seçimlerini yaşamalı her zaman hayat felsefem olmuştur.

Şahsi yazılarımda öngördüğüm örnek verdiğim eleştirdiğim hep kendim olmuşumdur tam 6 yıl istemediğim bir mesleği sürünerek ama hakkıyla yaptığım doğrudur ancak yıllar sonra blog yazarlığında kendimi bulabileceğim hiç aklıma gelmezdi popüler gündemden bahsetmek her konu hakkında bilgi aktarımı yapmak ve kişisel konularda birilerine destek olmak bana iyi gelen en iyi olgulardan biriymiş. İnsanların kullandığı dermo kozmetik ürünler yaptıkları seçimler hatalar ve yapılan doğru tercihler bloglarımız da hepsini görebilirsiniz

Başarı merdivenlerini hızla çıkmak ortaya başarının getirdiği zorluklar ile mücadele etmeyi de öğretir. İnsan her koşulda altına imzasını attığı projeler üretmeli ve kimsenin dünü ile bugünü aynı olmamalı.

Konuyu çok fazla dağıtmadan programın eski bölümlerini izlemenizi tavsiye edeceğim Mimarın eve ilk girdiği zaman insanların sevinci sıkıldıkları perdelerini makas yardımı ile kesmeleri anahtarı teslim edip 3 gün sonra eve döndüklerinde harika bir dönüşüm ile karşılaşmaları hatta atıl durumdaki eşyaların bile Selim beyin elinde mükemmel kimlik kazandığı şık estetik en önemlisi ihtiyaca uygun işler başarabildiğini görmek durumu olmayan ev sahiplerine büyük bir sevinç kaynağı, hayatta daha ne isteyebilir ki İnsan diye düşünüyorum bazıları para içerisinde yüzer ama huzursuzca yaşamlarını sürdürürler bazıları ise uzanacak bir el beklerler.

Yazımızın sonuna doğru mimarın kendi evinden görüntülere göz atmanızı da tavsiye edeceğim evinizi dekore edecek yada sıfırdan bir eve taşınacaksanız yaptığı işlere bir göz atın derim. Kendi evinde de ferah mekanlar tercih eden mimar duvar ve zemin renk uyumuna son derece dikkat etmiş harika bir uyum yakalamıştır.

Bir evin yaşanılabilir olması için biraz dağınıklık olması gerektiğini söyleyen Selim Yuhay, fazla düzenli evlerin ailevi sorunları işaret ettiğini söylüyor.

Haksız da sayılmaz ev düzeni kime göre  neye göre diye ayrı bir makale konusu eşler arası yardımlaşma ortak düzen ve bireylerin evlerine kattıkları değer önemlidir aslında. Yaşadığınız alanlarda herkesin kendine özgü yaşam alanı olmalı ve bu alanlar mutlaka kendilerini yansıtmalıdır görüşündeyim.

Yıllar önce bu fikirle çıktığım yolda kendi hobi alanımı masaj koltuğu ile rahatlama köşesi ayrı bir dinlenme odası yaratıp minicik dünyamı nasıl da şekillendirdiğim geliyor aklıma tabi yılların getirdiği gereksinimler ile bana ait odamın da  değişip gelişmesi engellenemedi ama sonuçta beni yansıtan ve girdiğimde huzur bulduğum tek mekan denebilir. Yine uzun yıllardır gitmeyi düşündüğüm tatil planım da bu nedenle biçimlenmiş oldu hayallerinizi asla ertelemeyin. Fethiye gözümde büyüyor ama 10 gün boyunca tüm bu hengameler bittikten sonra kafamı dinlemek istiyordum fethiye airport transfer firması ile anlaşıp gideceğim oteli de belirledikten sonra mükemmel olan her şey beni bekliyordu.

Seçimlerinizin hayatınıza Işık Tutması Dileği ile….