Rafting Tehlikeli Bir Spor Mudur?

Rafting-Tehlikeli-Bir-Spor-Mudur
Rafting-Tehlikeli-Bir-Spor-Mudur

Spor yapmayı sevenler burada mı? Spor sadece koşmak,voleybol oynamak, bisiklet sürmek e bir fitness salonuna gitmekle yapılmaz. Eğer genel olarak spor yapmayı seviyorum diyorsanız kayağından tutun, güreşine kadar seviyorum diyebilmeniz gerekir. Tamam güreş kızlar için pek uygun olmayabilir ancak en azından izleyebilirler… Sonuçta ata sporumuz! Gelelim şimdi konumuzun ayrıntılarına… Rafting bildiğiniz üzere bir su sporudur ve oldukça heyecan vericidir. Rafting yapılacak parkurların zorluk dereceleri 1 ve 6 arasından sıralanmaktadır. 1. seviyede aşırı eğlenceli şeyler sizi bekler ancak aynı şey 6. seviye için geçerli değildir. Suyun hızı genellikle yaz aylarında normalde daha fazla olur. Suyun yüksekten aktığı bölgeler ise zorluk derecesi yüksek nehirler arasında yer almaktadır.

Rafting aslında tehlikeli bir spor değildir. Ancak yanınızda bir profesyonel rehber varsa! Rafting yaparken başınıza gelebilecek en temel kazalardan biri bottan düşmek olacaktır. O anlık kiralık olan bot, can yeleği ve kaskınız sizi tüm risklere karşı koruyacaktır. Ancak yüzme bilmiyorsanız panik yapmanız olası… Yüzme bilenler için iş daha kolay olacaktır. Sonuç olarak extrem bir spor olduğu için her an her şey başınıza gelebilir. Bunlara hazır olmalısınız. Yüzmeyi ve su sporlarını sevenler için en star en vazgeçilmez sporlardan biri olan rafting uzman gözetiminde yapıldığında artı bir güven verecektir. Çünkü bu durumda olası bir tehlike en aza inecektir. Ancak her zaman için dikkatli olmalısınız. Birçok rafting sporcusunun da bu spor tutkuları nedeniyle yaşama veda ettiğini belirtmek isterim. Her spor dalında olduğu gibi rafting sporunda da belli başlı riskler olduğunu ancak uzman yoluyla bunları en aza indireceğinizi artık biliyorsunuz.

Eğer aklınızda rafting yapmak varsa kişisel olan gerekli önlemlerinizi aldıktan sonra profesyonel bir yardımla rafting yapmayı deneyebilirsiniz. Dalgalarla boğuşmak, suyla iç içe olmak, o anın heyecanı tatmak tüm su sporu sevenlerin hakkı diye düşünüyorum. Bottan düşecek olursanız da bir kaskınız ve can yeleğiniz olduğu müddetçe aklınızda kötü senaryolar canlanmaması gerektiğini belirtmek istiyorum. Olası kazalara karşı önlemlerinizi aldığınız müddetçe hiçbir spordan korkmayın… Onlar sizden korksun!