Tatil Planı

Tatil Planı
Tatil Planı

Havaların ısınmasıyla birlikte Tatil planları yapılmayı başlanmaktadır. Biz avukatlar için tatil sezonu adli tatille başlamaktadır.

Yoğun iş hayatı içinde bir nefes almak için yapılabilecek en iyi rahatlama değişiklik alternatifidir. Fakat Ülkemizde yeni yeni edinilen bir alışkanlık olarak görülmektedir. Tatil planları gerek. Artan televizyon kanalları, gazeteler, filmler ve tabi ki hayatımızın olmasa olmazı sosyal medya platformları sayesinde artık her yer bize daha ulaşılır halde. Geçmiş yıllara oranla çok daha fazla tur acentesi ve tatil ile ilgili arama motoru olduğu bir gerçek ve yolculuk ve tatil fikri pek çok kişi için daha cazip hale gelmekle birlikte. Her yıl aynı yazlığa gitmek yerine yeni yerler keşfetmek fikri yayılmaya başladı.

Erken rezervasyon kuralı sayesinde insanların akıllarına sokma satış taktikleriyle kazınmaya başladığını söylemek yanlış olmaz. Belli ki tatilini planlayanlar bu işi diğerlerine göre daha ucuza getirebiliyorlar.

Tam da ayaklarınızı uzatmaya karar vermişken plan yapmak fikri belki size sıkıcı gelebilir. Ama bu konuda önyargılı olmayın derim. Tatil planı yapmak ay sonunu getirmek için uğraşmaktan çok daha farklı ve zevkli bir uğraştır. Üstelik hem maddi hem de manevi açıdan rahat edeceğinizi bilmek sizi plan yapmaya teşvik etmelidir.
Şimdi Gelelim iyi bir tatil planının nasıl yapılacağına:

1. Gideceğiniz Yeri Belirleyin

Gideceğiniz yeri belirlemede siz de benim gibi kararsızlık yaşayanlardansanız blog’ları ziyaret edebilir.karar verme aşamasını kolaylaştırabilirsiniz. Nereye gideceğiniz konusunda kararlı olmanız sizin tatil planınızın diğer adımlarına geçebilmeniz açısından önemlidir. Eğer gideceğiniz yer belli değilse diğer adımları uygulamak zorlaşacaktır. Yurt dışına çıkacaksanız öncelikle vizeniz olması gerekir. Örneğin; ;Senegal’e gidecekseniz senegal vizesi almalısınız.

2.Yolculuk Yapılacak Yerin Tarihi Önemli

Burada bahsetmek istediğim şey; son dakika planı olmamasıdır… Bu sebeple gerekli düzenlemeleri yapmak için yeterince zaman ve tanık önemli bir dip nottur.
Yola çıkış tarihinizi erken belirlemeniz erken rezervasyon avantajlarından yararlanmanızı sağlar. Böylece hem ulaşımda hem de konaklamada ucuz fiyatlar ve çeşitli fırsatlar yakalayabilirsiniz. Özellikle uçakla -gidiş planlıyorsanız uçak sonrası ulaşım sorunu yaşamamanız için Arin transfer gibi gideceğiniz yerde bulunan bir transfer firması ile de önceden görüşmeniz iyi olacaktır.

Yurt dışına çıkacak kişiler ise; pasaport ya da vize başvuruları için mutlaka zaman ayırmalılar.

Bütçe

Gideceğiniz yere Uçakla mı yoksa araba ile mi gideceksiniz? Otelde mi kalacaksınız yoksa çadır mı kuracaksınız? Tatilinizin ana hatlarını belirleyen önemli faktör de bütçeniz olacaktır. Tatile ayıracağınız miktarı kesin bir şekilde belirleyin. Çünkü; Tatilin orta yerinde ‘Acaba bütçeyi aşıyor muyum?’ endişeleri neşenizi kaçırmasın.

Rotanızı Belirleyin

Tatilde gideceğiniz yere karar verdikten sonra bu tatilden ne beklediğinizi düşünün. Çevreyi gezecek misiniz yoksa bütün gün kumsalda mı olacaksınız? Tarihi yerleri görmek istiyor musunuz, merkeze yakın olmak sizin için ne kadar önemli ? Haritadaki yerinizi tam olarak kesinleştirmeye başlayın sevgili tatilciler

Rezervasyon

Gideceğiniz yeri kesin ve kesin karar verdikten sonra şimdi kalacak yer için otel rezervasyonunuzu yaptırmalısınız. Artık bütçenizi de belirlediniz ve kalacağınız yeri internet aracılığıyla kolayca seçtiniz yada tanıdıklarınızdan gezi dergilerinden tur acentelerinden seçtiğiniz yerde kalabileceğiniz uygun konaklama yerlerini araştırdınız.

Yolculuk Aracınız

Bütçeniz gideceğiniz aracınızı belirlemenizde yardımcı olacaktır. Kalabalık gruplar araba kiralama fikrini düşünebilirler. Tatil günü az olanlar uçağı düşünmeliler. Gidilecek yerde araba lazım olabilir diyorsanız arabanızla yolculuk edebilirsiniz ama bu durumda yol yorgunluğunu göze almalısınız. Herkesin tatile çıkacağı yaz tatili, bayram tatili vs dönemlerde çıkılacak tatiller için erken davrananların hem yer bulma hem de ucuz bilet alma şansı daha yüksektir. Bu kadar ayrıntı ile uğraşmak çok zahmetli diye düşünüyorsanız bir tur firması size çözüm üretecektir.

Gitmeden Ön hazırlık

Beklentileriniz dahilindeki tatilinizin nasıl geçeceği üzerinde çok etkilidir. Kötü sürprizleri engellemek ve gideceğiniz yerin tadını çıkarabilmek adına önceden biraz bilgi toplamanız sizin için faydalı olacaktır. Ayrıca nereleri gezmelisiniz, bölgenin en bilinen özellikleri neler nerede nefis kahvaltıları olan yerler var mı? , en beğenilen plaj hangisi? ne tür etkinliklerde bulunabilir ? gibi sorular tatilinizden en iyi şekilde faydalanmanızı sağlar.

Son Dakikada Çanta Toplamayın

Son dakika unutkanlıkları Güneş gözlüklerinizi almamışsanız ya da şortunuz çantanızdan çıkmamışsa elbette dünya duracak değil ama keyfinizin kaçacağı kesin. Alışveriş imkanı olmayan bir yerde olabilirsiniz ya da aradığınızı bulamayabilirsiniz. Çantanızı tatilden birkaç gün önce çıkarıp göz önüne koymak akıllı bir çözüm olacaktır. Ve Aylarca geri dönmeyecekmişsiniz gibi her şeyi yanınıza alıp kendinize yük yapmayın ve yedeklemeye çalışmayın. Tatilde geçireceğiniz bir gününüzü sabahtan akşama kadar düşünerek size nelerin lazım olacağını gözünüzde canlandırın ve çantanızı ona göre hazırlayın.