Üniversite‘de Doğru Meslek Seçimi Yapmak

Üniversite‘de Doğru Meslek Seçimi Nasıl Yapılır
Üniversite‘de Doğru Meslek Seçimi Nasıl Yapılır

Çoğu gencin aklını yoran, paniğe sokan durumu konuşacağız. Üniversite sınavından sonra seçim zamanının geldiği o dönem insan hayatının en zor dönemlerinden biridir. Hem kişiyi zorlarken hem de aileyi telaşa sokan bir durumdur. Ancak şunu unutmamalısınız, yaptığınız telaş sizi daha fazla zora sokacak aynı zamanda sizi yanlışı seçmeye itecektir. Kararsızlık, adamı koltukta rahat oturtmaz.

Meslek seçimi yapan bireyin her şeyden önce kendini tanıması gerekir. Çünkü seçeceğiniz meslek sizin hayatınız boyunca katlanmanız gereken bir serüven olarak kalacaktır. Bu sebeple kendinizi tanıyıp seveceğiniz bir meslek üzerine seçim yapmanız gerekecektir. İlginiz olan bölümü belirledikten sonra ise bu bölümün sizin hayat şartlarınızı karşılayıp karşılamadığına bakmalısınız bu mesleği seçtikten sonra çalışacağınız iş kaynaklarına, gelir durumlarına da bakmalısınız.

Ancak eğer sevdiğiniz veya ilgili olduğunuz şey ile ilgili bir meslek seçemiyorsanız hatta hiç meslek aklınıza gelmiyorsa daha çok herkesin tercih ettiği , okunursa mesleğinizin kesin elinizde olabileceği, hukuk fakültesi yani avukat vb. , tıp fakültesi yani doktor vb. , İngilizce öğretmenliği, mimarlık, turizmcilik gibi meslek gruplarını araştırıp kendinize uygun olan mesleği seçebilirsiniz. Avukat olduğunuzu düşünürsek Bursa avukat Elif Çavuşoğlu gibi kaliteli bir şekilde adınızı duyurabilirsiniz.

Daha sonra her şeyiniz kesinleştiyse okul seçme sırasına geldik. Seçeceğiniz okulun eğitim kalitesi de meslek seçimi kadar önemlidir. Tabi ki öğrenci çalışmak istesin yer fark etmez yani senin oturduğun masayla yan okuldaki masa sandalyenin kalitesi başarıyı arttırmaz. Ancak okullarda ki öğretmenlerin kalitesi eğitim şekli, çalışma şekli bir çok şeyi değiştirir. Onun dışında ise okuyacağınız okulun oturduğunuz eve yakın olması, en azından ulaşımının kolay olması sizin için bir avantajdır. Çünkü okulunuz size ne kadar uzak olursa gitme istediğiniz de o kadar kaçacaktır, insan ırkında üşengeçlik hep ağır basar ve bu sizin derslere olan devamlılık derecenizi düşürecektir.

Bu yöntemler, okulunuzu ve mesleğinizi seçerken size yardımcı olacak birkaç püf nokta. Hayallerinizin peşinden gidin, istediğiniz şeyi yapın. İstediğiniz şey sizin için en iyi olan şeydir. Tıpkı benim yaptığım gibi. Diyarbakır Bekçi Kursu’ndan eğitim alıp bekçi olduğum gibi.