Belenco Tezgah Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Belenco Tezgah Bakımı Nasıl Olmalıdır
Belenco Tezgah Bakımı Nasıl Olmalıdır

Asmermer Belenco Mutfak Tezgahı su emmeme özelliği, gözeneksiz bir yüzeye sahip olması ve kimyasallara dayanımı sayesinde kirlenmeye karşı dirençli bir yüzeydir. Şarap, hardal, sirke, limon gibi diğer tezgah malzemelerinin kalıcı olarak lekelenmesine veya  yüzeylerinde aşınmaya neden olabilecek maddeler Belenco’ya etki etmez. Belenco bu üstünlüğü sayesinde yüzey koruyucu uygulamasına ihtiyaç duymaz.
Belenco, parlaklığını içerdiği kuvarsın doğal parlaklığından aldığından, yüzeyine cila veya yeniden parlatma yapılmasına gerek yoktur.
Belenco basit bir günlük temizlik ile uzun yıllar ilk günkü parlaklığını ve doğal canlılığını korumaktadır.

Günlük Temizlik Nasıl Yapılmalıdır?

Günlük temizlik için nemli ve yumuşak bir bez ve sıvı deterjan ile temizlik yapabilirsiniz. Temizlikten sonra durulama yapmanız mühimdir. Kristaller içeren deterjanlar aşındırma yöntemi ile temizlik yaptığından, zamanla Belenco üzerinde matlığa sebep olabilir. Bu nedenle bu tip temizleyicilerin kullanımından kesinlikle kaçınmak gerekmektedir.

Zor Lekeler Nasıl Çıkar?

Belenco kir tutmayan bir yüzeydir, ancak kurumuş lekeleri çıkarmak için daha fazla özen göstermeniz ve gayret harcamanız gerekebilir. Bu sebeple  bankonuza dökülen kirleri hemen temizlemeniz size kolaylık sağlayacaktır.
Kurumuş yemek artıkları, sakız, oje, kurumuş boya artıkları gibi temizlenmesi güç kirlerin temizlenmesinde önce plastik bir spatula ile lekeyi narince kazıyın ve ardından yumuşak bir bez ve sıvı deterjan ile temizleyin. Çok zorlu lekelerde aşındırıcı yüzeyi olmayan süngerler ve temizlik sonrası hemen durulamak şartı ile çamaşır suyu içeren sıvı deterjanlar kullanabilirsiniz.
Pas lekeleri, yoğun yağ lekeleri gibi çıkarılması güç lekelerin oluşmasına izin vermemek çok önemlidir. Bu tip lekelerle karşılaşıldığı durumlarda yağ ve pas sökücü ürünler çok dikkatli kullanılmalıdır. Yüksek PH seviyesine sahip bu ürünler sadece su ile durulanmalıdır. Yüzeyde uzun süre kalması durumunda veya yeterince iyi durulanmadığı takdirde bu ürünler Belenco renklerinde solmaya ve yüzey pürüzsüzlüğünün kaybolmasına sebep olabilir.

Darbe ve çizilme dayanımı

Belenco içerdiği kuvarsın üstünlüklerini bünyesinde barındırır. Doğadaki en sert minerallerden biri olan kuvarsın Belenco’ya verdiği en önemli özellik yüksek yüzey direncidir. Belenco en yüksek çizilme dayanımına sahip banko malzemesidir. Ancak yine de sivri ve kesici aletleri doğrudan Belenco üzerinde kullanmak doğru değildir.
Belenco parlaklığını içerdiği kuvarsın mekanik olarak aşındırılması ile kazanmıştır. Belenco’nun yüzeyinde parlaklık sağlayıcı hiçbir kimyasal kullanılmamıştır. Bu sebeple, Belenco tezgahınızın çizilmemesine özen gösterdiğiniz takdirde uzun yıllar parlaklığını koruyacaktır.

Isı değişikliklerinin etkisi

Belenco diğer tezgah malzemelerine göre daha yüksek ısı direncine sahip olmasına rağmen, yüksek sıcaklık değişikliklerinden etkilenebilir. Bu nedenle ocaktan ya da  fırından alınan sıcak kapların doğrudan Belenco üzerine konulmaması, nihale kullanılması kesinlikle gereklidir.

Belenco yüzeyler ancak fabrika şartların da parlatılabilir. Bu nedenle Belenco tezgahınızı veya zemininizi parlatmaya çalışmayınız. Bu tip uygulamalar sonucu Belenco tamir edilemeyecek şekilde hasar görecektir.