Evlerde Rutubete Neler Sebep Olur?

Rutubet-neden-olur
Rutubet-neden-olur

Evdeki Rutubetin Nedenleri?

Rutubet, evde yaşayan insan, bitki ya da hayvan gibi canlıların nefes almaları ve terlemeleri sonucunda meydana gelebilmekle birlikte yemek pişirme, çamaşır yıkama ya da duş alma gibi aktiviteler ile de oluşabilmektedir. Rutubet hemen hemen her evde az miktarda olsa da bulunmaktadır ancak bir problem haline geliyorsa bunu temel sebebi evin yeterince yalıtılmamış olmasıdır.

Dış çevredeki yağmuru, soğuğu ya da eve farklı bir yerden gelen suyu çeken duvarlar, evdeki yüksek sıcaklık ile karşılaştıkları zaman fazlasıyla su buharı oluşturmakta ve bu da rutubetin meydana gelmesine sebebiyet vermektedir. Bunların yanı sıra ev içerisindeki sıcaklık değişimleri de yine rutubetin nedenlerinden birisi olabilmektedir. Bu duruma; bir odada soba yanarken başka bir odanın sıcaklıktan uzak kalması ve bunun sonucunda soğuk hava ile sıcak havanın karşılaşıp çarpışması ile birlikte su buharına neden olması örnek verilebilmektedir.

Pencere Nedeniyle Meydana Gelen Rutubet

Evin inşaatı sırasında pencerelerin montajı eksik veya hatalı yapıldıysa ya da silikon sürme ve dolgu yapma işlemlerinde sorun olduysa pencereler ile evin duvarları arasında belirgin boşluklar kalmaktadır. Bu durumda camlar bu boşluklara soğuk hava ya da çevreden gelen suyu sızdırmaktadır. Sızdırma sonucunda ise pencerenin yüzeyinde terleme adı verilen sular oluşmaktadır. Bu suda ev içerisinde kendisini rutubet olarak gösterebilmektedir.