Göz Altı Morlukları Oluşumunun Sebepleri

Cildimizde dışarıdan bakıldığında dikkat çeken yerlerden biri hiç şüphesiz ki gözlerimizdir. Gözler kendi başına zaten dikkat çekmeyi başarırken, en büyük göz kusurlarından biri olan göz altı morluklarına sahipseniz daha fazla dikkat çekeceksiniz, hoş olmayan bakışlara maruz kalmanız da olağan .  Göz altımızda oluşan morlukların birden fazla sebebi bulunmaktadır. Bilinen büyük sebeplerini sizler için derledik.

*Aslında bilinen en büyük sebep yaşlılıktır. Yaşınızın ilerliyor olması, yüzünüzdeki sarkan deri ile beraberinde ne yazık ki göz altı morluklarını da beraberinde getirmektedir. Yani ilerleyen yaşlarda görülen göz altı morlukları sizi endişelendirmemeli diyebiliriz. Gayet olağan ve sıklıkla görülen bir durum olarak karşımıza çıkmaktadır.

*Alerjilerimiz bilindiği üzere vücudun çeşitli yerlerinde morluklara sebep olabilen faktör arasındadır. Bu morluklar gözün hemen altında belirebilir. Böyle bir durumla karşı karşıya iseniz geçmesini beklemek yerine bir uzman hekimden yardım almanız gerekmektedir.

*Stresin de göz altında morluğa yol açtığı konuşuluyor. Stres basit bir problem gibi gözükse de aslında birçok etkisi bulunmakta. Mideden tutun da baş ağrısına kadar etki gösteren stres, ne yazık ki gözlerin de en büyük düşmanı desek haksız sayılmayız.  En ufak bir stres altında göz altınızda morluğa sebep olabilir. Bu yüzden de stresten uzak durulmalıdır.

*Ailenizde genetik olarak göz altında morluklar olabilir. Eğer bunun genetik olduğunun farkında iseniz bir problem yok.  Bu göz altı morlukları anneden ya da babadan yapısal olduğu gibi, onlarda olmayıp yine de size geçmiş olabilir. Bu yüzden genetik faktörler bilinen göz altı morluklarının nedeni arasında diyebiliriz.

*Dengesiz sağlıksız hatta yetersiz besleniyor iseniz, sonuç olarak gözlerinizde morluklar ortaya çıkabilmektedir. Az sıvı tüketimi ve sürekli fast food tarzı beslenmek gibi nedenler göz altı morluklarına yol açan nedenler arasındadır.

*Çok fazla uykusuz kalıyorsanız ya da uyku düzeniniz sürekli değişiyor ise göz altında oluşan morluklar kaçınılmaz olacaktır. Uykusuzluğun veya bozuk uyku düzeninin bilinen en büyük etkisi göz altında çok sık görülen morluklardır.

*Vücudunuzda vitamin eksikliği var ise bunlar etkisini çeşitli yollarla gösterir. Göz altında oluşan morluklar vitamin yetersizliğinin habercisi olabilmektedir.

*Az sıvı tüketimi de göz altı morluklarına yol açan nedenler arasında gösterilmektedir.

*Hormonal değişimler de göz altı morluklarına sebep olabilmektedir. Adet zamanı, hamilelik, menopoz gibi dönemlerde gözlemlenen morluklar olağan sayılmaktadır.

Göz altı morlukları birçok sebepten dolayı meydana gelmektedir. Çözüm ise öncelikli olarak bir uzman hekime başvurmaktadır. Bunun yanı sıra sağlıklı ve etkili kozmetik ürünler de sizlere yardımcı olacaktır. Dermokil göz çevresi bakım kremi de sağlığınızı düşünen, sizleri en iyi şekilde sonuçlar verecek bir ürün.