Günde Kaç Saat Uyku Sizin İçin Yeterlidir?

Günde Kaç Saat Uyku Sizin İçin Yeterlidir
Günde Kaç Saat Uyku Sizin İçin Yeterlidir

Uyursam zaman kaybederim diyerek kaç kez uyku saatinizden çaldınız? Evet başta her şey yolundadır fakat birkaç gün sonra tükenirsiniz. Konsantre olamazsınız, unutkanlık yaşarsınız ve hatta cildiniz bile buruş buruş görünür. Nedenini anlamazsınız. Aslında sandığınızın aksine, uyumakla geçen zaman iyi geçirilmiş zamandır. Kendinize yeterince uyuma süresi sağlamak lüks değil bir ihtiyaçtır. Bırakın işler biraz beklesin..

Kendinizi toparlayabilmek için 2 veya 3 saatlik uyku yeterli değildir. Vücut dinlenmek, toparlanmak ve çeşitli metabolik ve yenileyici fonksiyonlarını gerçekleştirmek için belli bir zamana ihtiyaç duyar.

Kaç saat uyumanız gerektiği yaşa göre değişir. Yeni doğanlar ve küçük çocuklar haricinde, ertesi gün maksimum potansiyelini kullanabilmesi için kişinin 8 saat uyuması gerekmektedir. Çeşitli uyku bozuklukları mevcuttur ama insanlar genelde sonuçları ciddi hale gelene dek iyi uyku uyumamaya önem vermezler. İyi ve kaliteli bir uyku için yatak odanız da buna müsait olmalıdır. Mümkün olduğu kadar karanlık, sessiz olmalıdır. Yol kenarı veya çok araç geçen yerlere bakan bir odanız var ise sorun olabilir. Ayrıca yatağınız ne kadar kaliteli olursa uykunuz da o derece kaliteli olur.

Herkes kendisi için gerekli ideal uyku süresini tespit etmeli ve buna göre düzenli yatağa gitme ve uyanma saatlerini ayarlamalıdır. Tatil günlerinde bile aynı düzen devam etmelidir. Bunu ayarlamak size zor geliyorsa yatmadan önce ılık bir duş almak, rahat bir pijama tercih etmek, birkaç sayfa kitap okumak veya rahatlatıcı bir müzik dinlemek sizi uykuya hazırlamaya yardımcı olabilir.

Bunlar dışında en önemli tavsiyelerden biri uyumadan birkaç saat önce cep telefonu, tablet, masa üstü bilgisayar gibi elektronik aletleri kapatmanız gerektiğidir. Bu cihazlardan yayılan ışık vücudunuzun rahatlayarak uykuya geçiş yapmasını zorlaştırır. Uzun vadede düzensiz uyumak günlük biyolojik döngüyü olumsuz etkiler ve çeşitli hastalıklara davetiye çıkarır bu da erkenden yaşlanmanıza sebep olabilir. Uyumayıp kendinize ceza vermek yerine güne zinde ve enerjik başlayın. Her anlamda sağlıklı ve iyi hissedin. Zamanın sizi yenmesine izin vermeyin. Onu kendiniz yönetin. Neye ne kadar bir zaman ayıracağınız tamamen size kalmış..

Hasta insanlar için uyku daha önemlidir. Hem bedenin dinlenmesi, hem konforun sağlanması, hem tedavi sürecinin hızlanması hemde psikolojik yönden rahat olması için hasta yataklarının önemi oldukça yüksektir. Evde kısa süreli olarak yatağa bağımlı olacak kişiler için hasta yatağı kiralama hizmetleri vardır. Bu sayede hastalık sürecinin olumlu yönde ilerlemesi için kiralama hizmetinden yararlanabilirsiniz.