Laminat Parkeleri Temizleyip Parlatmanın 5 Yolu

Evlerimizde en çok kullanılan zemin malzemelerinden biridir laminat parkeler. Laminat parkeleri de herhangi bir yer temizliyor gibi temizlemeye çalışıyoruz. Fakat yanlış temizleme ile parkeler çiziliyor.

İşte laminat parkeleri en doğru şekilde temizleme ve parlatmanın yolları

Laminat parkeleri süpürürken yumuşak fırçalı bir başlık kullanarak elektrik süpürgesi ile süpürülebilir.

Parkeyi silmek için çok pahalı parke temizleyici kullanmaktansa bütçenize uygun yüzey temizleyiciler kullanabilirsiniz. Çok fazla kullanılan sabun yada yüzey temizleyici parkelere zarar verebilir ara ara sadece su ile temizlemek etkili olacaktır.

Laminat parkeleri temizlerken kovaya su koyarak değil bir sprey şişesine suyu sıkarak silin, çünkü su ve diğer sıvı temizleyiciler parkenin gözeneklerine girerek şişmesine neden olabilir.

Parkeleri yumuşak bir bez ile parlatmak mümkündür. Telefon ve televizyon ekranlarını parlatmak için kullanılan veya mikrofiber bezler laminat parkelerinizi parlatmak için oldukça etkilidir.

Parkeleri temizlemek kolaydır ve korumak zordur. Parkelerin üzerinde kirli terlik ve ayakkabılarla basılmasına izin vermeyin. Mobilyalarınızın altına mutlaka parke koruyucu yapıştırın ve bu sayede parkelerini çizilmeyecektir. Parkeler ne kadar temiz ve çizik olmazsa eve daha farklı bir hava katacaktır. Çizik görünümdeki parkeler eşyalar ne kadar yeni olursa olsun eski bir görüntü sağlayacak ve hoş olmayacaktır. Laminat parkeleri kullanırken parlaklığını yitirmemesi ve çizilmemesi için çok dikkat edilmelidir. Parlak parkeler  gelen misafirlerinizin de gözlerini kamaştıracaktır.