Koltuk Yıkama Ne Şekilde Yapılır?

Koltuk Yıkama Nasıl Yapılır
Koltuk Yıkama Nasıl Yapılır

Koltuk evimizde bulunan en gerekli eşyalarımızdan biridir. Bazı kumaşlar rahat temizlenirken bazıları ise uğraştırır. Koltuk temizlemeye başlamadan önce kumaşın türüne göre temizlik yöntemi seçilmelidir. Peki bunları nasıl temizleriz?

Kadife, süet, saten gibi kumaşlara sahip koltuklar ve pul, boncuk, işleme detayı bulunan koltuk kılıfları ise daha hassas yöntemlerle temizlenmeli.  Bu kumaşların çıkarılabilen kılıfları varsa  suya bastırma yöntemiyle yıkanabilir ya da  kuru temizleme yaptırılabilir.  Eğer kılıflar çıkarılamıyorsa koltuklar silinerek temizlenir.  Bunu halı ve koltuk yıkama makineleri ile yapabileceğiniz gibi  bez ya da fırça yardımıyla da yapabilirsiniz.

Günümüzde çoğu koltuk modeli kullanış kolaylığından dolayı fermuarlı yapılmaktadır. Bu şekilde olan kılıflar rahatlıkla yıkanabilir. Polyester karışımı veya pamuklu kumaşlar rahatlıkla çamaşır makinesinde yıkanabilir.

Kumaş kılıflarının en etkili ve düzgün bir şekilde temizlenmesini istiyorsak seçilen deterjan ve uygulama yöntemi de önemlidir. Temizlik ihtiyacına ve kumaş türüne göre farklı tip deterjanlar kullanılması gerekir. Mesela evde bebek var ise  koltukların sadece lekelerden arınmış olması hijyen sağlamak açısından yeterli gelmeyecektir. Bu gibi durumlarda  çamaşır suyu veya  alkol katkılı çamaşır deterjanları kullanılmalıdır. Sirkeli ya da  karbonatlı su gibi doğal yöntemlerle de koltukları mikroplardan arındırabilirsiniz. Koltuk ve kırlent kılıfları çıkarılıyorsa kumaşın rengine zarar vermeyen, yıpranmaya sebep olmayan bir çamaşır deterjanıyla temizlenebilir.

Koltukları, koltuk yıkama makinesi ile temizleyecekseniz  bunun için özel deterjanlar kullanılmalıdır. Elle silerek temizleme yapılacaksa arap sabunu ve sıvı koltuk temizleme deterjanları kullanılmalıdır.

  • Süet Koltuk Temizliği

Renk ve model çeşitliliği, sağlam yapısı ve şıklığı sebebiyle çok fazla tercih edilen kumaş döşemeli koltuklardır. Kullanım sıklığı ölçüsüne göre belli aralıklarla temizlenmelidir. Etkili bir temizlik yapmak için kumaş türüne göre deterjan seçmeli ve ona göre temizlenmelidir.

  • Kadife Koltuk Temizliği

Koltuklar temizlemeye başlamadan önce tozlardan arındırmak için makine ile süpürülmelidir. Süpürme işleminden sonra uygun yöntemle temizlik işlemi yapılır.  Koltuk kılıfları çıkarılıp yıkandıysa sererek kurutma yapılarak kırışıklık oluşumu engellenebilir. Döşemeler elle silinerek  temizlendi ise  koltukların bulunduğu oda 2-3 saat havalandırılarak koltukların daha kısa sürede kuruması sağlanabilir.