Nasıl Avukat Olabilirim?

Nasıl Avukat Olurum
Nasıl Avukat Olurum

Bu yazımız geleceklerini hukuk adalet sistem için adamış gençlerimize ışık niteliğinde olması için hazırlıyoruz. Bugün ki sorumuz Nasıl Avukat Olurum hangi özelliklerin bende mevcut olması gerekli;

Öncelikle mükemmel avukat olmak aldığınız her davayı kazanabileceğiniz özelliklerden daha fazlasını taşıyor olmanızı gerektiriyor. Profesyonel işinin ehli avukat olmak için standart avukatların dışında ek nitelik ve becerilere sahip olmanız gerekir. Aslında avukatlar hakkında şu niteliklere sahip olursanız mükemmel bir avukat olursunuz demek çok doğru bir ifade değil. Ancak her meslekte olduğu gibi avukatlıkta da bazı yeteneklere sahip olmanız sizleri daha başarılı kılacaktır. Örneğin, fiziksel olarak yeterli olmayan bir sporcunun başarılı olması çok zordur. Benzeri şekilde okumaktan ve insanlıktan nefret eden bir kişinin de mükemmel bir avukat olması biraz zor bir durum gibi. Mükemmel Avukat Olmak İçin Sahip Olmanız Gereken 10 Özellik konusunu listeleyecek olursak aşağıda yer alan tablo ortaya çıkacaktır.

Mütevazi Olmak
Bu kadar başlık arasında mütavazilik 1. sırada ne için ? anlayamadık diyebilirsiniz. Ancak kendini en üst seviyede görmeyen ve sürekli daha iyisi ve daha güzeli için çalışmaya devam eden avukatlar, bir adım daha mükemmel avukat olmaya yaklaşırlar.

Analitik Becerilere Sahip Olmak
Analitik kelimesinin anlamını yazmamız, avukatlarda kesinlikle bulunması gereken bir özellik olduğunu anlamanıza yardımcı olacaktır. Türk Dil Kurumu analitik düşünmeyi; bir problemi çözmek için, bilgileri ayrıştırarak ve sorunu oluşturan öğeleri göz önüne alarak sonuca varmak için yürütülen sistematik düşünme tarzı olarak tanımlar. Meslek gereği sürekli olarak yaşanılan problemlerin çözümlenmesinde baş rol oynayan avukatlar için analitik düşünme yeteneği mükemmel avukatın olmazsa olmaz özelliklerinden biridir ifadesini rahatlıkla kullanabiliriz.

Araştırmacı Ruh

Dosyalar üzerinden detaylı inceleme yapmak, saatlerce daha önceki kararları, içtihat ve mevzuatları araştırmak avukatların her daim yapmış işler arasında. Bu yüzden araştırma ve inceleme yapmak konusunda usta olmanız gerekir. Başarılı veri analizlerine uygun ve çarpıcı yorumlarınızı katarak her zaman bir adım olmayı hedefleyin. Araştırmalarınız sonucunda hazırlayacağınız matbu evraklar yani dilekçeler ile bir star haline gelebilirsiniz.

İletişim Becerisi
21. yüzyıl insanı olup, iletişim konusunda geri kalmış bir insan görmeniz pek olası değil. Her an her yerde bir iletişim aracı ile dilediğiniz kişiye ulaşabilir ve dilediğiniz işlemi yapabilirsiniz. İletişim kanallarınızı çok iyi kullanmanız size neredeyse her anlamda artılar katacaktır. Yeni müvekkillere ulaşmak, sorun yaşadığınız konularda yardım alabilmek ve sıralayamayacağımız kadar çok işlemi iletişim yetenekleriniz ile en efektif şekilde sonuçlandırabilirsiniz.

Etkileyici Konuşma Dili
Hitap ve konuşma şekli her meslekte olduğu gibi avukatlık için de önem arz eden bir konudur. Hatta bir çok mesleğe göre etkili konuşma yapmak avukatlıkta çok daha büyük önem taşır. Etkin konuşma yeteneğinin bir çok kişi doğuştan gelen bir yetenek olduğunu düşünebilir ve hatta savunabilir. Ancak etkili konuşma yapmak ve bir topluluğa hitap etmek için özel dersler alabilir, böylelikle bu yönünüzü daha da geliştirebilirsiniz.

Azim ve Kararlılık
Avukatlık mesleğinde hizmet veren her kişinin – sadece mükemmel olmak isteyenler değil tüm avukatlar – azimli ve sabırlı olmalıdır. Genellikle, ağır araştırmalar, evrak düzenlemeler ve dilekçe hazırlama gibi çok fazla saat gerektiren işlemler yapıldığı için azim ve sabır mükemmel avukat olmak için olmazsa olmazlar arasında yer alır. İyi bir avukat veya hukuk asistanı işi doğru ve tam zamanında bitirebilmek için sıkılmadan, yorulmadan azimle işine devam etmek durumundadır.

Sürekli Eğitim Hali
Eğer mükemmel avukat olmak gibi bir düşünceniz varsa, kendinizi sürekli geliştirmelisiniz. Eğitiminizin sürekliliğini sağlamak, size düşünebileceğiniz ve hatta düşünemeyeceğiniz her konuda katkı sağlayacaktır. Hukuk çok büyük bir kavramdır. Her şeyi kısa bir sürede anlamak ve her türlü hukuk dalında hizmet vermek çok olası değildir. Kendinizi her daim geliştirerek daha hatasız, daha hızlı, daha fazla kategori içerisinde hizmet vermeye devam edebilirsiniz

Yazma Becerilerine Sahip Olmak
Kendimizi ifade etmek için birikimimize en uygun kelimeleri seçeriz. Kelime açısından yaptığımız her tercih, kendimizi en iyi ve en açık şekilde ifade etmek içindir. Bu tercihte birikimlerimiz (yaş, deneyim, kültür, dil) etkili olur. Sözcükler, konuşan ve yazan insan için en önemli araçtır. Bunları yerinde kullanan kişiler konuşmada ve yazmada başarılı olurlar. Avukatlar da sürekli olarak bir yazı trafiği içerisinde olduklarından yazma yeteneklerini de sürekli arttırmalıdırlar. Bir çok avukatın sunmuş olduğu mükemmel dilekçeler sonrasında davayı kazandığını ve hatta karşı taraf olan kişinin müvekkili olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Mükemmel bir avukatın kesinlikle şunu bilmesi gerekir; Sözcükler, en etkili araçtır.

Okuduğunu Anlama
Ülkemizde avukatlık mesleği denildiğinde ilk akla gelen muhtemelen kalın kitaplardır. Ciltlerce olan hukuk kitapları ile meslek hayatına başlayan avukatlar ve hizmet sürelerince de aynen ilk yıllarda olduğu gibi devam ederler. Yoğun bir okuma ve analiz döngüsü içinde çalışan avukatların okuduğunu en iyi şekilde anlama ve bunları iyi şekilde yorumlama yetenekleri üst düzey olmalıdır.

Yaratıcılık
Adından çok daha fazla söz ettirmek ve hukuk camiasında tanınır bir avukat olmak istiyorsanız, farklı bakış açıları üretmeli ve sürekli yenilikçi olmanız gerekir. Bunun yanı sıra sıkıntılı durumları çözme konusunda uluslararası boyutta her avukatın yapmış olduğu hamlelerin yanı sıra bazı ek işlemlerde yapmanız gerekir. Yeni ve farklı çözümler üretmek, sıkıntılı konuların çözümlenmesinde başrol oynamak mükemmel bir avukat olma yolunda ihtiyaç duyacağınız bir başka özellik. Standartların dışına çıkabilecek insanların kafasında bambaşka fikirlerin kurulumuna farklı bir bakış açısı katmaları  her zaman artı kazandıracaktır.

Avukat olmak çoğu gencin hayali günümüzde ki adalet sistemi ise herkesin dilinde tartışma konusu herkes eşitlik hak hukuk istiyor. Ancak bu kadar çok farklı milletin yaşadığı Ülkemizde sınırlar şartlar kurallar bu denli korunmaya çalışırken hatalar bir o kadar artıyor.

Kurallar çiğnenmek için vardır diyebilen insanlar ile aynı havayı solumaktayız. Hayır kurallar birlik beraberlik belli bir düzen dahilinde gençlerin yaşlıların çocukların kadınların erkeklerin her kim olursa olsun haklarını korumak güvenilir alan inşaa etmek için vardır asla çiğnenmemelidir.

Herkesin farklı farklı hakkı anayasada madde madde belirtilmiş ince ince düşünülmüştür kendinize yapılan haksızlıkların karşısına dim dik çıkabilir karşı koyabilmeniz de mümkündür Çiftçisi yaptığı hasatın hayvancısı beslediği tavukların büyükbaşın öğretmeni verdiği çabanın tek tek karşılığını almaktadır. Alamadığı koşullarda ise Adalet ve Hukuk sistemi devreye girerek İşçinin her daim yanında olacaktır.

Her daim kırmızı halı seromonisi yaşayamayaz insan hayatın gerçekliği tüm çıplaklığı ile hiç beklemediğiniz bir anda tokat misali çarpar yüzünüze bu nedenle çözüm odaklı analitik düşünebilen egosuz bireyler olmanız empati yeteneğinizin gelişmiş olması, yüksek düşünme becerilerine sahip olmanız gerekmektedir. Her şeyden önce iyi temel bir eğitim sizi topluma faydalı birer birey haline getirecektir.

Yaşam standartları ne getirir bilinmez insan her daim merdivenleri birer ikişer değil yavaş yavaş tırmanmak zorunda kalabilir önemli olan bu zorlu süreçte tutunabilecekleri çelikten bir bilek var mı… Güç alabildikleri umutları geleceğe dair planları başarılı bir iş yaşamı plan program ister. Avukat doktor Mühendis Reklamcı siz ne olursanız olun hayatın size kattıkları önünüze serilecek her zaman sizden daha fazlasını yapmanız istenecektir.

Günümüz şartlarında toplumda yer edinebilmeniz için sadece zeki olmanız eğitim seviyeniz belirli bir düzeyde olması maalesef yetmiyor elbette yanlış olan bir algı da estetik algısı erkeklerde  metroseksüellik kadınlarda fabrika çıkışı bir yüz moda oldu aldı başını gidiyor. Bu da bir tercih elbette ama siz kişiliğinizden benliğinizden bildiklerinizden aldığınız eğitimden emin olduğunuz sürece bu hayatta gerçek bir yere sahip olabilirsiniz demektir. Meslek seçimi hayat seçiminizdir geleceğinizdir…

Bu kriterlerin hepsini üzerinde taşıyan Bursa Avukat Elif Çavuşoğlu gibi bir avukat sizde olabilirsiniz.