Türk Dizilerinin Mobilya Sektörüne Etkisi Nedir?

Türk Dizilerinin Mobilya Sektörüne Etkisi Nedir
Türk Dizilerinin Mobilya Sektörüne Etkisi Nedir

Türk dizileri mobilya sektörüne her açıdan can getirdi. Hem kendi ülkemizde hem de yabancı ülkelerde her açıdan beğenilen dizilerde evlerden tutun, giysiler, inegöl mobilya aranılan ürünler oldu. Bir çok mağazaya gidildiğinde şu dizide gördüğüm koltuk burada var mı? sorulur oldu.

Dizilerde özellikle lüks yaşam gösterildiği için lüks mobilyalar odak noktası oluyor. Ülkemizde olduğu kadar özellikle Orta Doğu’da çok izlenen dizilerimiz hem Orta Doğu hemde diğer ülkelerden de ilgi görmekte.

Türk Dizilerinin Orta Doğu’da çok izlenmesi, bu dizilerde kullanılan mobilyaları tanıtma imkanı veriyor mobilya sektörüne. Tabi ki bu mobilyalar fabrikasyondan ziyade zanaatkar gücü çok iyi olan mobilyalar. Diziler sayesinde mobilya üreticileri, Orta Doğu ülkelerine daha fazla ihracat yapmaya başladı.  Hatta Ora Doğudan gelen ziyaretçiler mağazalara gidip, dizilerdeki mobilyaları soruyorlar.

Diziler iç pazarı da olumlu yönde etkilemekte. Dizilerin yüksek izlenmesinden dolayı tüm sektörler de olduğu gibi  mobilya sektörü de bundan payını almakta. Mobilya değiştirme eskiden 10-15 sene iken şu an 7 yıla düşmüş vaziyette. Bunda dizilerin payı oldukça büyük.

Türkiye’de mobilya sektörü son yıllarda çok gelişti ve ilerledi. Son 10 yıla baktığımızda mobilya sektöründe İtalyan estetiğine sahip, Alman standartlarında ve bize has dokunuşlarda mobilyalar üretilmekte.  Hem tasarım yönü yüksek, hem de kaliteli mobilyaları mağaza vitrinlerinde görmek mümkün. Türk mobilyası denildiği zaman ilk akla gelen kalite, estetik, tasarım, moda ve ergonomi gelmektedir. Bilinen bir şey varsa, oda bulunduğumuz bölgede mobilya modasını ülkemizin belirlediğidir. Bunda dizilerle mobilya sektörünün ortak çalışmalarının etkisi çok büyüktür.  Bazı mobilya firmaları dizilere sporsor olmaktadır. Sevda’nın Bahçesi ve Cennetin Gözyaları’na Develi Mobilya, Kaderimin Yazıldığı Gün ve İstanbul‘lu Gelin dizisine ise Odak Mobilya sponsor olmuştur.